Spinalni tumori

Općenito

Tumori kralježnice mogu zahvaćati vrat, leđa i donji dio leđa. Oni mogu početi u nekoliko različitih vrsta stanica, uključujući živčane stanice u leđnoj moždini, u stanicama mekih tkiva ili mišića koji podržavaju kralježnicu i kosti koje čine kralježnicu.

15ak osoba godišnje u Hrvatskoj razvije spinalni tumor. Između 15% i 20% tumora središnjeg živčanog sustava (mozak i kralježnica) javljaju se u kralježnici.

Tumori koji počinju u kralježnici su poznati kao primarni tumori kralježnice. Tumor koji se proširio iz drugog dijela tijela na kralježnicu poznat je kao metastatski tumor.

Tumori kralježnice mogu biti opasni čak i ako nisu kancerogeni. Kako se razvijaju i rastu, mogu uzrokovati ozbiljne probleme pritiskom na ključne dijelove kralježnice.

Spinalna anatomija

Kralježnica se sastoji od kostiju, mišića i ligamenata. Oni rade zajedno kako bi pružili strukturnu podršku tijelu i štitili živce koji kontroliraju važne tjelesne funkcije, kao i osjećaj i kretanje.

Kralješci su kosti kralježnice koje su složene jedna na vrhu druge počevši od baze mozga. Oko i između kralježaka su živci, zglobovi, mišići i hrskavica. Pet kralježaka spojenih u donjim leđima nazivaju se sakrum. Repna kost (coccyx) uključuje dno tri kralješka.

Unutarnji dio kralježnice zove se leđna moždina. Sadrži:

  • Krvne žile
  • živčane stanice
  • Glijalne stanice koje pomažu u funkciji mozga

Tri sloja tkiva (meningealne ovojnice) štite vanjski dio leđne moždine. One se nazivaju:

  • Pia mater, unutarnji sloj
  • Arahnoidea, srednji sloj
  • Dura mater, vanjski sloj.

Podtipovi

Tumori kralježnice su klasificirani po vrstama stanica unutar tumora. Svaka vrsta spinalnog tumora raste i tretira se na drugačiji način.

Intramedularni tumori kralježnice su unutar leđne moždine - primjerice:

  • Astrocitomi
  • Ependimomi
  • Hemangioblastomi

Intraduralni ekstramedularni tumori kralježnice nalaze se ispod dure (ovojnice), ali izvan leđne moždine - primjeri:

  • Meningeomi
  • Neurofibromi
  • Schwannomi.

Ekstraduralni tumori kralježnice obično zahvaćaju hrskavicu i kosti. Oni mogu biti benigni ili maligni.

Benigni: osteoblastom, enhondrom, aneurizma koštane ciste, velikostanični tumori, hangiomi, eozinofilni granulomi

Maligni: osteosarkom, hordoma, hondrosarkom, Ewingov sarkom, plazmacitom.

Najčešća mjesta tumorskog podrijetla koji se šire na kralježnicu su: pluća, grudi, prostata, bubrezi, štitnjača.

Limfomi (tumori krvnog sustava) se također mogu proširiti na kralježnicu i komprimirati leđnu moždinu.

Znakovi i simptomi

Simptomi spinalnih tumora variraju od osobe do osobe, a ovise o vrsti i mjestu tumora. Oni su uzrokovani pritiskom na leđnu moždinu ili korijene živaca.

Ako spinalni tumor pritišće leđnu moždinu ili korijenje živaca, može uzrokovati:

  • Bol u leđima koja se pogoršava s vremenom, nije povezana s aktivnošću i pogoršava se kada legnete
  • Slabost mišića ili utrnulost u rukama ili nogama koja se pogoršava s vremenom
  • Opći gubitak osjeta, utrnulost i trnci
  • Gubitak osjećaja u određenim dijelovima tijela
  • Gubitak kontrole crijeva i mokraćnog mjehura
  • Paraliza u različitim stupnjevima
  • Deformacije kralježnice
  • Bol ili poteškoće sa stajanjem
  • Erektilna disfunkcija.

Ovi simptomi ne znače uvijek da imate tumor kralježnice. Međutim, važno je da razgovarate s Vašim liječnikom o bilo kakvim simptomima, ukoliko ih osjetite, budući oni mogu signalizirati druge zdravstvene probleme.

Dijagnoza

U Specijalnoj bolnici Radiochirurgia, posebno obučeni liječnici koji se zovu neuropatolozi mogu pronaći i dijagnosticirati spinalne tumore. Imamo najmoderniju i najtočniju opremu dostupnu za određivanje tumora kralježnice i imamo mogućnost saznati točan opseg bolesti.

Dobivanje točne dijagnoze tumora kralježnice je vrlo važno. Pomaže Vašem liječniku planirati Vašu njegu i može pomoći povećati mogućnost uspješnog liječenja.

Ako imate simptome spinalnog tumora, Vaš liječnik će Vas pregledati i postaviti Vam pitanja o Vašem zdravlju, Vašem načinu života i obiteljskoj povijesti bolesti.

Jedan ili više od sljedećih testova može se koristiti kako bi saznali imate li spinalni tumor i je li se proširio. Ovi testovi se također mogu koristiti kako bi se saznalo je li liječenje uspješno.

MR (magnetska rezonancija): Ovo je najbolji način da pogledate sve dijelove leđne moždine i kralježnice. Može se koristiti i CT (kompjutorska tomografija).

Biopsija: Biopsija je obično potrebna za dijagnosticiranje vrste spinalnog tumora, osobito primarnog tumora kralježnice. Biopsija možda neće biti potrebna za sekundarni tumor kralježnice. Biopsija često zahtijeva operaciju. Ponekad se to može učiniti pomoću aspiracijske biopsije iglom (eng. fine needle aspiration, FNA).

Tretman

Znamo da imate najveću šansu za uspješno liječenje kada je Vaša briga o spinalnom tumoru dizajnirana posebno za Vašu specifičnu situaciju, zato prilagođavamo Vašu terapiju kako bismo uključili najnaprednije tretmane s najmanjim utjecajem na Vaše tijelo.

Skrb za oboljele od spinalnog tumora često zahtijeva složene i osjetljive operacije. Cilj je ukloniti što više tumora, a ne oštetiti važne dijelove kralježnice i okolnih struktura. To zahtijeva visok stupanj vještine.

Kirurška vještina je ključ

Kao i sve operacije, kirurgija tumora kralježnice je najuspješnija kada se izvodi od strane stručnjaka s mnogo iskustva u izvođenju određenog postupka. Naši kirurzi su među najvještijim i najpriznatijim u svijetu. Ako operacija nije moguća ili ne može ukloniti cijeli tumor, često smo u mogućnosti liječiti tumor pomoću drugih vodećih tretmana.

Ako Vam je dijagnosticiran tumor kralježnice, Vaš liječnik će razmotriti najbolje opcije za liječenje. Liječenje ovisi o nekoliko čimbenika, uključujući vrstu i položaj tumora i Vaše opće zdravlje.

Jedna ili više sljedećih terapija može se preporučiti za liječenje tumora ili kao pomoć u ublažavanju simptoma.

Kortikosteroidi: Ovi lijekovi (kao što je deksametazon) mogu se dati kako bi se smanjilo oticanje ako tumor pritišće leđnu moždinu. Ovi tumori se liječe što je prije moguće, često operacijom.

Kirurgija: Neki tumori kralježnice mogu se ukloniti operacijom. Ako se cijeli tumor ne može ukloniti, zračenje se može dati nakon operacije za ublažavanje pritiska na leđnu moždinu.

Radioterapija – radiokirurgija se može davati sama ili nakon operacije kako bi se smanjio pritisak na leđnu moždinu.

Stereotaktička radiokirurgija (SRS, eng. stereotactic radiosurgery) - zapravo nije operacija. Umjesto toga, koristi desetke sićušnih snopova zračenja za liječenje tumora u glavi i vratu s jednom dozom zračenja. Specijalna bolnica Radiochirurgia koristi radiokirurški nož kao SRS sustav. Unatoč svom imenu, SRS nije kirurški zahvat i ne zahtijeva rez ili anesteziju. Međutim, radijacijski snopovi su mali i precizni kao skalpel. Računalo koristi trodimenzionalne slike sa MR i CT snimki kako bi se utvrdile točne dimenzije tumora. Zatim izračunava dozu zračenja koju treba primijeniti gotovo 200 zraka. To omogućuje onkologu i radioterapeutu da cilja tumor bez utjecaja na osjetljive strukture u blizini. SRS može liječiti višestruke lezije u jednom postupku.  Budući da se stereotaktička radiokirurgija obično radi u samo jednoj frakciji, pacijenti su pošteđeni višestrukih tretmana zračenja i mogu se vratiti u normalnu rutinu u roku od nekoliko dana.

U nekim slučajevima, Vaš onkolog može naručiti dodatne SRS tretmane. Jedna doza zračenja se dijeli na manje doze, ili frakcije. Ovaj postupak je poznat kao frakcionirana stereotaktička radiokirurgija. Stereotaktička radiokirurgija je učinkovita za liječenje tumora u malim područjima u glavi i vratu do kojih se ne može doći operacijom.  Također se može koristiti za bolesnike koji ne mogu tolerirati operaciju ili su prethodno zračili mozak.

Postoji nekoliko vrsta SRS sustava. Specijalna bolnica Radiochirurgia koristi radiokirurški nož, sustav radiokirurgije na bazi fotona. Radiokirurški nož se koristi za liječenje:

  • Tumora koji je metastazirao (proširio se) na područje mozga, glave ili vrata
  • Tumora u podnožju lubanje
  • Malignih glioma
  • Akustičnih neurinoma
  • Tumora hipofize
  • Meningeoma

Kemoterapija, ciljana terapija i protonska terapija:

Gore navedene terapije nisu dostupne u Specijalnoj bolnici Radiochirurgia, ali se mogu koristiti za liječenje osoba sa spinalnim tumorima.

Kemoterapija se često daje prije operacije kako bi se smanjio tumor i pojednostavio postupak, a može se davati peroralno ili intravenski.

Ciljana terapija zaustavlja ili usporava rast tumora ometajući molekule ili gene koje ga proizvode.

Protonska terapija isporučuje visoke doze zračenja te istovremeno štedi obližnje zdravo tkivo i vitalne organe.