Sarkom mekog tkiva

Općenito

Sarkomi mekog tkiva su skupina tumora koji se obično razvijaju u mekim tkivima, primjerice u: mišićima, zglobovima, tetivama, masti, krvnim žilama i živcima.

Neki tumori mekog tkiva, kao što su lipomi i hemangiomi, benigni su. Drugi su maligni i nazivaju se sarkomi mekog tkiva. Postoji više od 30 vrsta sarkoma, i svi su izuzetno rijetki. Sarkomi su klasificirani u skupine koje imaju slične vrste stanica i simptome. Obično su nazvani po vrsti tkiva iz koje nastaju.

Glavne vrste sarkoma mekog tkiva počinju u:

  • Mišićnom tkivu
  • Perifernom živčanom tkivu
  • Vezivnom tkivu
  • Krvnim i limfnim žilama
  • Vlaknastom tkivu

Stadiji

Sustav koji se često koristi za određivanje stadija sarkoma je TNM sustav Američkog zajedničkog odbora za rak.

- T znači veličinu tumora.

- N označava širenje na limfne čvorove (male skupine stanica imunološkog sustava u obliku graha koje se nalaze u cijelom tijelu i pomažu u borbi protiv infekcija i tumora).

- M je za metastaze (širenje na udaljene organe).

Dodatni faktor za određivanje stadija sarkoma je gradus (stupanj) - G. Gradus se temelji na tome kako sarkomske stanice izgledaju pod mikroskopom.

Gradus (stupanj)

Službeni sustav stupnjevanja dijeli sarkome u tri razreda (1 do 3). Stupanj sarkoma pomaže predvidjeti koliko brzo će tumor rasti i širiti se te pomaže procijeniti Vaše izglede za uspješno liječenje. Gradus (stupanj) je dio onoga što se koristi za određivanje stadija sarkoma.

Stupanj sarkoma temelji se na načinu na koji tumor izgleda pod mikroskopom. Prilikom određivanja stupnja (gradusa), patolog uzima u obzir tri čimbenika:

Koliko tumor podsjeća na normalno tkivo (diferencijacija) na skali od 1 do 3

Koliko stanica se dijeli, na skali od 1 do 3 (mitotički broj)

Koliko tumora se sastoji od umirućeg tkiva (nekroza)

Određuju se ovi faktori, a zatim se rezultati dodaju zajedno kako bi se utvrdio stupanj tumora. Sarkomi sa stanicama koje izgledaju normalnije i s manje podjele stanica (mitoza) općenito se nalaze u kategoriji niskog stupnja. Tumori niskog stupnja sporo rastu, sporije se šire i često imaju bolje izglede (prognozu) od tumora visokog stupnja. Stupanj se obično temelji na načinu na koji stanice izgledaju i koliko se dijele, ali određene vrste sarkoma automatski daju veće rezultate za diferencijaciju. To utječe na ukupni rezultat toliko da se nikada ne smatra sarkomom niskog stupnja. Primjeri tih su sinovijalni sarkom i embrionalni sarkom.

Rezultati za svaki faktor su dodani kako bi se utvrdilo stupnja tumora. Tumor višeg stupnja obično raste i širi se brže od onog nižeg stupnja.

GX: Stupanj se ne može procijeniti zbog nepotpunih informacija

1. stupanj (G1): ukupni rezultat 2 ili 3

2. stupanj (G2): ukupni rezultat 4 ili 5

3. stupanj (G3): ukupni rezultat 6 ili viši

Tumor

T1: Sarkom je veličine 5 cm ili malo više od toga.

T1a: Tumor je površan - blizu površine tijela.

T1b: Tumor je duboko u području ekstremiteta ili u trbuhu.

T2: Sarkom je veći od 5 cm.

T2a: Tumor je površan - blizu površine tijela.

T2b: Tumor je duboko u području ekstremiteta ili u trbuhu.

Limfni čvorovi

N0: Sarkom se nije proširio na obližnje limfne čvorove.

N1: Sarkom se proširio na obližnje limfne čvorove.

Metastaze

M0: Ne nalaze se udaljene metastaze.

M1: Sarkom se proširio na udaljene organe ili tkiva (kao što su pluća).

Grupiranje stadija sarkoma mekog tkiva

Za dodjelu stadija, informacije o tumoru, njegov stupanj, limfni čvorovi i postojanje metastaza se kombiniraju procesom koji se zove faza grupiranje. Stadije opisuju rimski brojevi od I do IV te slova A ili B. Stadij je koristan u odabiru liječenja, ali drugi čimbenici, kao što je lokalizacija, također utječu na planiranje liječenja i izglede.

Stadij IA

T1, N0, M0, G1 ili GX: Tumor nije veći od 5 cm (T1). Nije se proširio na limfne čvorove (N0) ili udaljenija mjesta (M0). Tumor je stupanj 1 (ili se stupanj ne može procijeniti).

Stadij IB

T2, N0, M0, G1 ili GX: Tumor je veći od 5 cm (T2). Nije se proširio na limfne čvorove (N0) ili udaljenija mjesta (M0). Tumor je stupanj 1 (ili se stupanj ne može procijeniti).

Stadij IIA

T1, N0, M0, G2 ili G3: Tumor nije veći od 5 cm (T1). Nije se proširio na limfne čvorove (N0) ili udaljenija mjesta (M0). Tumor je stupanj 2 ili 3.

Stadij IIB

T2, N0, M0, G2: Tumor je veći od 5 cm (T2). Nije se proširio na limfne čvorove (N0) ili udaljenija mjesta (M0). Tumor je stupanj 2.

Stadij III

T2, N0, M0, G3: Veći je od 5 cm (T2). Nije se proširio na limfne čvorove (N0) ili udaljenija mjesta (M0). Tumor je stupnja 3, ILI

Bilo koji T, N1, M0, bilo G: Tumor može biti bilo koje veličine (bilo koji T) i bilo kojeg stupnja. Proširio se na obližnje limfne čvorove (N1). Nije se proširio na udaljena mjesta (M0).

Stadij IV

Bilo koji G, bilo koji T, bilo koji N, M1: Tumor se proširio na limfne čvorove u blizini tumora (N1) i/ili na udaljenim mjestima (M1). To može biti bilo koje veličine (bilo koji T) i stupnja (bilo koji G)

Znakovi i simptomi

Simptomi sarkoma variraju od osobe do osobe. Mnogo puta sarkom ne daje simptome u ranim fazama. Samo oko polovice sarkoma mekog tkiva nalazi se u ranim fazama prije nego što se prošire.

Lokacija sarkoma čini razliku u simptomima. Na primjer, ako počnu:

  • Na rukama ili nogama možda ćete primijetiti kvržicu koja vremenom raste (unutar nekoliko tjedana do nekoliko mjeseci). Možda će boljeti, ali obično ne boli.
  • U retroperitoneumu - mogu uzrokovati bol. Tumori mogu uzrokovati začepljenje ili krvarenje želuca ili crijeva. Oni mogu narasti toliko veliki da ih se može napipati (osjetiti) u trbuhu.
  • Ako imate bilo koji od sljedećih problema, obratite se svom liječniku:
  • Nova kvržica ili kvržica koja raste bilo gdje na Vašem tijelu
  • Bol u trbuhu koja se pogoršava
  • Krv u stolici ili prilikom povraćanja
  • Crna, katranska stolica (to može značiti da postoji unutarnje krvarenje)

Ovi simptomi ne znače uvijek da imate sarkom. Međutim, važno je da razgovarate s Vašim liječnikom o bilo kakvim simptomima, ukoliko ih osjetite, budući oni mogu signalizirati druge zdravstvene probleme.

Dijagnoza

Naš tim specijaliziranih kirurga i patologa je jedan od najiskusnijih i najvještijih u dijagnosticiranju sarkoma.

Koristimo najnovije metode i tehnologiju kako bismo bili sigurni da ćete dobiti najtočniju moguću dijagnozu.

Točna dijagnoza je neophodna

Budući da su sarkomi složeni i mogu se razviti na toliko mjesta u tijelu, može ih biti teško dijagnosticirati. Međutim, važno je imati točnu dijagnozu tipa i opseg sarkoma prije nego što započnete s liječenjem.

Dobivanje pogrešne dijagnoze zapravo može biti štetno i dovesti do toga da terapija bude manje uspješna. Biopsija koja nije učinjena ispravno može uzrokovati širenje sarkoma i otežati Vaše liječenje. Najbolje je da kirurg koji radi biopsiju također i uklanja tumor.

Ako imate simptome koji mogu signalizirati sarkom, liječnik će Vas pregledati i postaviti Vam pitanja o Vašem zdravlju i obiteljskoj anamnezi.

Dijagnostički testovi

Jedini način da budete sigurni da je tumorska tvorba ustvari sarkom je biopsija (uzimanje malog broja stanica koje se potom ispituju pod mikroskopom). Slikovne pretrage mogu se koristiti prije ili poslije biopsije kako bi se utvrdilo mjesto i opseg tumora.

Biopsija

Liječnik će odabrati jednu od sljedećih vrsta biopsije ovisno o tome gdje se tumor nalazi.

Aspiracijska biopsija iglom (eng. fine needle aspiration, FNA): Vrlo mala igla se umeće u tumor i primjenjuje se usisavanje. CT (kompjutorska tomografija) se može koristiti za pomoć u vođenju igle.

Biopsija širokom iglom (eng. core needle biopsy): Liječnik koristi iglu nešto veću od one koja se koristi prilikom FNA za uzimanje cilindričnog uzorka tkiva.

Incizija: napravi se rez u području kože i uklanja mali komad tkiva.

Ekscizija: napravi se rez u području kože i uklanja se cijelo tumorsko tkivo.

Slikovne pretrage, koje mogu uključivati:

  • CT ili CAT (kompjutorska aksijalna tomografija)
  • MR (magnetna rezonanca)
  • PET (pozitronska emisijska tomografija)
  • Rendgen prsnog koša
  • Ultrazvuk

Tretman

Specijalna bolnica Radiochirurgia je posvećena pružanju najnaprednijih tretmana za liječenje sarkoma s najmanjim utjecajem na Vaše tijelo. Vaš tretman je prilagođen posebno za Vas od strane najvećih svjetskih stručnjaka.

Budući da je sarkom rijedak, većina onkologa liječi nekoliko pacijenata u karijeri. Statistike pokazuju da pacijenti koji imaju postavljenu dijagnozu sarkoma imaju bolje rezultate kada se liječe u velikim sveobuhvatnim centrima za rak gdje specijalizirani onkolozi imaju više iskustva u liječenju te bolesti.

Naši kirurzi su među najvještijima na svijetu. Koriste najnovije tehnike, uključujući operacije koje štede ekstremitete. Obično bolesnici mogu izbjeći gubitak ruke ili noge.

Sarkomi se obično liječe kombinacijom terapija koje mogu uključivati kirurški zahvat, kemoterapiju i zračenje. Ukoliko imate postavljenu dijagnozu sarkoma, Vaš liječnik će razmotriti najbolje opcije za liječenje. Liječenje ovisi o nekoliko čimbenika, uključujući:

  • Lokaciju i vrstu sarkoma
  • Je li se tumor proširio
  • Mogući utjecaj na Vaše tijelo
  • Vaše opće zdravlje.

Vaše liječenje će biti prilagođeno Vašim posebnim potrebama te može uključivati jedno ili više od sljedećeg.

Operacija (kirurgija)

Kao i sve operacije, kirurgija za liječenje sarkoma je najuspješnija kada se izvodi od strane stručnjaka s mnogo iskustva u izvođenju određenog postupka. Naši kirurzi su među najvještijim i najpriznatijim na svijetu. Oni su među rijetkim kirurzima na svijetu koji su specijalizirani za liječenje sarkoma, a koriste najmanje invazivne i najnaprednije tehnike.

Kirurgija je glavni tretman za liječenje sarkoma mekog tkiva. Kirurg uklanja tumor, kao i marginu zdravog tkiva oko njega kako bi se uklonilo čim više stanica. Kemoterapiju ili terapiju zračenjem možete primiti prije ili nakon kirurškog zahvata.

Radioterapija – radiokirurgija

Nove tehnike zračenja i izvanredne vještine omogućuju našim liječnicima preciznije ciljanje tumora, pružajući maksimalnu količinu zračenja uz minimalno oštećenje zdravih stanica.

Radioterapija se obično ne koristi kao glavni tretman za sarkom, ali se može koristiti prije operacije kako bi se smanjio tumor ili nakon operacije kako bi se uništile preostale tumorske stanice. Ako ne možete ići na operaciju, možda ćete primiti terapiju zračenjem kako bismo Vam pomogli u liječenju boli i drugih simptoma. Specijalna bolnica Radiochirurgia pruža najnaprednije tretmane zračenja, uključujući:

  • Radioterapija modulirana intenzitetom (IMRT): Liječenje je prilagođeno specifičnom obliku tumora.
  • Stereotaktička radioterapija tijela (SBRT, eng. stereotactic body radiation therapy), također poznata kao stereotaktička ablativna radioterapija, primjenjuje vrlo visoke doze zračenja, koristeći nekoliko snopova različitih intenziteta usmjerenih na različite kutove kako bi precizno ciljali tumor.

SBRT počinje s jednom ili više sesija planiranja liječenja CT-om, MR-om ili drugim naprednim tehnikama za snimanje kako bi se precizno mapirao položaj tumora. Slike se koriste za dizajniranje četverodimenzionalnog, prilagođenog plana liječenja koji određuje intenzitet i pozicioniranje snopa zračenja. Cilj je isporučiti najvišu moguću dozu za uništavanje tumorskih stanica dok se minimizira izloženost zdravih organa.

SBRT tretmani se obično daju u jednoj dozi ili do pet doza jednom dnevno, iako se to može razlikovati ovisno o vrsti i lokaciji tumora i pacijentu fizičkom stanju. Najbolji kandidati za ovaj postupak su pacijenti s malim, dobro definiranim tumorima koji ne mogu tolerirati operaciju. Za neke bolesnike, SBRT može biti u mogućnosti zamijeniti operaciju kao primarno liječenje tumora.

  • Intraoperativna radioterapija (IORT, eng. intraoperative radiation therapy)

Kemoterapija i protonska terapija

Gore navedene terapije nisu dostupne u Specijalnoj bolnici Radiochirurgia, ali se mogu koristiti za liječenje osoba s postavljenom dijagnozom sarkoma.

Kemoterapija se često daje prije operacije kako bi se smanjio tumor i pojednostavio postupak, a može se davati peroralno ili intravenski.

Protonska terapija isporučuje visoke doze zračenja te istovremeno štedi obližnje zdravo tkivo i vitalne organe.