Karcinom kože

Općenito

Karcinom kože - općenito

Podtipovi

Tri najčešće vrste tumora kože su:

  • Karcinom bazalnih stanica: Karcinom bazalnih stanica najčešći je tip tumora kože. Sporo raste i rijetko se širi, ali može napasti i uništiti okolna tkiva i kosti ako se ne liječi.
  • Karcinom pločastih stanica: Karcinom pločastih stanica je drugi najčešći tip tumora kože. Može rasti brže od karcinoma bazalnih stanica i veća je vjerojatnost da će metastazirati. Također je vjerojatnije da će napasti i uništiti okolne kosti i mišiće ako se ne liječi. Međutim, većina slučajeva nije opasna po život.
  • Melanom: Melanom je tumor koji počinje u stanicama koje proizvode kožni pigment. Rjeđi od karcinoma bazalnih ili pločastih stanica, ali je opasniji i može biti smrtonosan. Ako se dijagnosticira rano, postoji gotovo 97% šanse za liječenje.

Melanom je agresivniji od nemelanomskog  tumora kože i tretira se drugačije.

Znakovi i simptomi

Simptomi karcinoma kože mogu varirati ovisno o vrsti karcinoma i njegovom mjestu na koži. Općenito, sve novonastale promjene na koži ili postojeće koje se mijenjaju, a traju dva tjedna ili dulje, trebaju Vam skrenuti pozornost. Ukoliko primijetite tako nešto, trebate obavijestiti svog liječnika.

Najčešća lokacija za određene vrste karcinoma kože je područje izloženo suncu, kao što su lice, vrat, ruke i noge. Karcinom kože često nema simptome u ranim fazama, iako se simptomi mogu pojaviti u bilo kojem trenutku.

Simptomi mogu uključivati:

  • Novonastala lezija na koži ili postojeća koja mijenja veličinu, oblik ili boju. Ove promjene mogu uvelike varirati tako da ne postoji jedan način kojim bi se opisalo kako karcinom kože izgleda.
  • Mjesto koje svrbi ili je bolno
  • Mjesto na koži koje krvari
  • Sjajna kvrga crvene boje ili boje kože
  • Crvena gruba ili ljuskava točka koju možete osjetiti
  • Rastuća tvorba s povišenom granicom i krastom u sredini ili krvarenjem
  • Kožna promjena nalik bradavici
  • Kožna promjena slična ožiljcima bez dobro definirane granice.

Dijagnoza

Postavljanje dijagnoze će obično početi fizikalnim pregledom, ali za definitivno postavljanje dijagnoze to nije dovoljno nego je potrebno učiniti biopsiju. Postoje različite vrste biopsija za dijagnosticiranje karcinoma kože. Liječnici preporučuju specifičnu proceduru na temelju veličine, oblika i položaja promjene. Pacijenti obično dobivaju lokalni anestetik prije postupka, a nakon istoga im se novonastala rana zatvara šavovima.

Vrste biopsije

  • Lokalna ekscizija/ekscizijska biopsija: Cijeli ili dio sumnjivog područja uklanja se skalpelom pod lokalnim anestetikom. Ovisno o veličini i mjestu područja, ova vrsta biopsije može se obaviti u liječničkoj ordinaciji ili kao ambulantni postupak u bolnici. Ako je tvorba dovoljno mala da se ukloni u potpunosti tijekom biopsije, lokalna ekscizija može biti i dijagnostički postupak i liječenje.
  • Punch biopsija: Liječnik uzima uzorak tkiva kliještima za biopsiju. Ponekad su potrebni šavovi za zatvaranje nastale rane.
  • Shave biopsija (slojevita biopsija): liječnik će uzeti površinski komadić kože iz zahvaćenog područja skalpelom ili britvicom. Nakon ovakvog postupka obično nisu potrebni šavovi, ali će se stvoriti malena krasta koja bi trebala zacijeljeti kroz 1 - 2 tjedna ovisno o kožnoj leziji.

Rezultati biopsije

Nakon postupka biopsije uzorak kože se šalje patologu, koji će, nakon što pregleda tkivo, postaviti dijagnozu.

Abnormalni rezultati uključuju benigne (nekancerogene) izrasline kao što su madeži, bradavice i benigne tumore kože. Ako biopsija otkrije da se u pregledanom tkivu nalaze kancerogene stanice, patolog će odrediti radi li se o karcinomu bazalnih stanica, karcinomu pločastih stanica ili o melanomu.

Tretman

Vaše liječenje u Specijalnoj bolnici Radiochirurgia uključuje plan prilagođen Vašoj specifičnoj vrsti karcinoma. Karcinomi kože bazalnih i pločastih stanica obično se uklanjaju jednim od dolje navedenih tretmana.

Ekscizija

Tijekom ovog postupka, liječnik umrtvi oboljelo područje lokalnim anestetikom, a zatim ga potpuno izreže. Osim toga, uklanja se i mala količina okolnog zdravog tkiva.

Mohs kirurgija

Tijekom ovog postupka, dermatološki kirurg uklanja vrlo tanak sloj tumorskog tkiva i ispituje ga pod mikroskopom. Ako se tumorske stanice mogu vidjeti u sloju, liječnik nastavlja uklanjanje slojeva jedan po jedan dok se ne pronađu tumorske stanice. Ovaj postupak ima vrlo visoku stopu izlječenja i obično rezultira manjim ožiljcima od ekscizija.

Mohs kirurgija se obično izvodi u liječničkoj ordinaciji. Koža bolesnika je utrnula i povremeno se daje blagi sedativ.

Kriokirurgija

Kriokirurgija je manje invazivna od konvencionalne operacije. Često se koristi za liječenje aktiničke keratoze (prekancerozno stanje kože) i povremeno se koristi za male, novorazvijene tumore kože.

Tijekom ovog postupka, liječnik koristi tekući dušik za zamrzavanje i uništavanje oboljelog tkiva. Taj se postupak može ponoviti. Budući da liječnik može usredotočiti kriokirurško liječenje na ograničeno područje, uništavanje obližnjeg zdravog tkiva obično se izbjegava.

Topikalna kemoterapija

Kemoterapijski lijekovi djeluju ubijanjem stanica koje brzo rastu, kao što su tumorske stanice. Kemoterapija za karcinom kože isporučuje se kao topikalna mast koja se nanosi na zahvaćenu kožu. Na kraju liječenja, pacijenti mogu imati crvenilo i kraste na koži, koje obično liječi u periodu od dva do tri tjedna. Kao i kriokirurgija, topikalna kemoterapija se koristi za liječenje aktiničke keratoze i površinskih tumora kože. Kriokirurgija je obično ograničena na mala područja, dok topikalna kemoterapija može pokriti velike dijelove kože, kao što je cijelo lice pacijenta.

Laserska kirurgija

Laseri kirurgija se koristi za liječenje prekanceroznih stanja kao što su aktinička keratoza i rani, površni karcinom kože. Tijekom laserske kirurgije, liječnici koriste intenzivnu, usmjerenu zraku svjetlosti kako bi uništili karcinom kože.

Laser se može postaviti za uklanjanje kože u kontroliranim slojevima, ovisno o dubini karcinoma. Kirurg može ukloniti samo gornji sloj ili gornji sloj plus dodatne dublje slojeve.

Lasersko uništenje, plus imunološki odgovor tijela na ozljedu, rezultira ranom u obliku mjehura koja traje nekoliko tjedana.

Elektrodesikacija i kiretaža

Tijekom ovog postupka, liječnici koriste instrument za struganje (kireta) i električnu struju kako bi uništili i uklonili male i površinske tumore kože.

Liječenje karcinoma kože visokog rizika ili metastatskog karcinoma kože

Kada se bolesnikov karcinom kože proširio ili je pod visokim rizikom od širenja, liječenje može postati složenije. U Specijalnoj bolnici Radiochirurgia, ovi planovi liječenja su razvijeni od strane tima liječnika iz više disciplina, uključujući dermatologiju, onkologiju i radioterapiju i različite kirurške specijalnosti. Visokorizični karcinom kože na glavi ili vratu, na primjer, može liječiti maksilofacijalni kirurg. Ovi liječnici sastaju se kako bi razgovarali o slučaju pacijenta i rade zajedno kako bi razvili plan liječenja. Tretmani mogu uključivati operaciju, radioterapiju, kemoterapiju i još mnogo toga.